Modern Dans Kursu

modern-dansBir olay ya da eylemin sözcüklerle değil vücut dilinin dansla birleşiminden oluşan ve bunu müziğin ritmi ile anlatan serbest dans stilidir diye özetleyebiliriz. İlkel insandan günümüze kadar insanın çeşitli nedenlerden dolayı veya sözcüklerle anlatımın yetersiz olduğu durumlarda; sevinç, üzüntü, keder ve kaygıları ile çeşitli olayları aktarma veya birlikte o anı yaşa duygusu olarak dans dilini kullanmışlardır.

Günümüz insanı zaman zaman sözcüklerle değil eylem ve gösterge bilime dayalı olarak müzik bilimi ve azda olsa bale sanatının birtakım öğeleri ile diğer dans türevlerinin karmasını serbest tarzda kullanarak mimiklerle (söz konusu yüz mimiği değildir) desteklenmesini daha rahat ve görsellik anlamında daha çekici bulmaktadır.

Aslında sadece günümüz toplumunda değil yukarıda da belirttiğimiz gibi ilkel topluluklardan buyana kullanılan bir dans türü olmakla beraber günümüzde nötr yüz ifadesi adeta bir maske olarak kabul görmektedir.

Elbette tüm bunlar sanatsal bir yapı ile ön plana çıkartılmaktadır bu anlamda bakıldığında baleden etkileşimlerin olması doğal olmaktadır.Sadece etkileşim değil bu yapısı ile balenin modernleşmesine de katkıda bulunduğu bir gerçektir.

Ders mantığı :

Modern Dans, bir şeyleri kalıplar içinde görmek yerine, bu kalıpları kırarak, yaratıcılığı ön plana çıkaran ve sanatçının kendinden bir şeyler katabileceği kompozisyonlar haline getirmeyi amaçlar . Bu durumda Modern dans, sadece kalıpların kırılması fikriyle yola çıkmayıp , özüne yoğunlukla Baleden ,müzikten,tiyatrodan , kısacası sanatın her dalından her parçayı alarak yaratıcılığın enginliği içinde birbirine harmanlamayı hedeflemektedir.

Derslerimiz Haftada bir gün 2 ders saati şeklinde olmaktadır. Sınıflarımız en fazla 5 kişilik öğrenci gruplarından oluşmaktadır.

Haftanın her günü 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz.

Modern dansa başlama yaşı olarak çocuğun bedensel gelişimini değerlendirerek başlangıç yaşının 5 yaş olması düşünülebilir.