Tango Kursu

tangoTango hakkında kısa bilgi : 

Latin danslarından Tango, 19. yüzyılın sonlarına doğru BuenosAires ve Montevideo (Uruguay’ın başkenti) dolaylarında ortaya çıktı. Diğer bölge danslarının biriyken kısa zamanda sokaklarda yerini aldı. 20. yüzyılın başlarında tango dansçıları ve orkestraları, Buenos Aires ve Montevideo’dan Avrupa’ya giderek bu dansı yaymaya başladı. Avrupa’da ilk tango çılgınlığı Paris’te başladı ve sonrasında Londra, Berlin ve diğer önemli kentler de bu salgına katıldı. 1920’lere doğru gelindiğinde tango, New York ve Finlandiya’da da önem kazandı. Tango buralara geldiğinde daha az beden teması olacak şekilde değişime uğrayarak “salon tangosu”’na dönüştü.

1929’da bütün dünyayı etkileyen büyük ekonomik buhran ve sonrasındaki siyasi krizler sırasında Tango, anavatanı Arjantin’de de büyük bir düşüşe geçti. 1950’li yıllarda Juan Perón hükümetinin tangoyu bir milli değer ve ulusal gurur meselesi haline getirmesiyle tango tekrar altın yıllarını yaşasa da Perón hükümeti sonrasında Arjantin’de yaşanan askeri diktatörlük, halkın sosyal mekanlarda toplanmasını yasaklaması ve sonrasında ortalığı kasıp kavuran “Rock’and’Roll” çılgınlığıyla tekrar unutulmaya yüz tutu. Tango, bu dönemlerde küçük dans kulüplerinde yaşamını sürdürüp 1980’lerde dünya çapında canlanarak tekrar popülerliğine kavuşmaya başladı.

Arjantin’in sokaklarında ilk çıktığı dönemlerde şehirliler tarafından ayıplanan, hor görülen tango. Büyük şehre uyum gösteremeyen göçmenlerin dans yoluyla sıkıntılarını, hüzünlerini, sevinçlerini, tutkularını, yaşanmışlığı, öfkeyi, hırçınlığı dile getirmelerini sağlayan sokak dansıydı. Daha sonra ise salonlara girmiş tango ve tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Artık, dünyanın her yerinde “milonga” denilen gecelerde her gün yüzbinlerce, milyonlarca insan tango yapıyor.

Derslerimiz : 

Tüm dans derslerimiz Haftada bir gün 2 ders saati şeklinde gerçekleşmekte olup bunların yanı sıra uygun günlerde pratik yapılması için salonlarımız açıktır. Sınıflarımız 10 kişi ile sınırlıdır.

Haftanın her günü 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz.